Radio Viekas aalloille Mikkelissä

kirjoittanut

kategoriassa

Alkukesään vuosittain liittyvä Viestintäkasvatuksen seuran viestintäleiri alkaa Mikkelissä tiistaina 2. kesäkuuta. Viestintäleirin radiokanava Radio Viekas lähettää leirille osallistuvien lasten ja nuorten tekemää ohjelmaa taajuudella 88,2 MHz. Lisäksi lähetyksiä voi kuunnella netissä. ULA-taajuuden kuuluvuusalue on noin 10 kilometriä leiripaikkana toimivalta Moision koululta.

Leiri kestää viikon eli 9. kesäkuuta asti. Jo lähes 30 vuotta toimineen Viestintäkasvatuksen seuran tavoitteena on edistää lasten ja nuorten viestinten käyttöä. Leiriradio on vain yksi osa leirin tarjontaa, sillä leirille osallistuvat pääsevät tekemään myös lehteä ja videoita sekä osallistumaan leirin muihin askaresiin.

Radio Viekas on toiminut valtakunnallisilla kesäleireillä jo 1990-luvulta alkaen.

– Radion sisältö pysyy vuodesta toiseen samantyyppisenä eli ohjelmassa on paljon musiikkia, kisoja, visoja ja keskustelua, kuvailee seuran puheenjohtaja Laura Viherä.

Mediamonitori