Yleisradion hallintoneuvosto on tehnyt päätöksen lopettaa Yle Puhe -radiokanava. Päätöstä perustellaan median käytön muutoksella. Hallintoneuvosto päätti kanavan lakkauttamisesta tiistaina. Yle Puhe jatkaa radiotaajuuksilla vielä vuoden verran. 17 vuotta sitten perustetun Yle Puheen sisältöjä jaellaan tulevaisuudessa Ylen muilla radiokanavilla sekä verkossa.
– Jakelua ei kannata pitää FM-verkossa, sillä se on aika kallista. Rahat kannattaa käyttää sisällöntuotantoon, perustelee Ylen luovien sisältöjen ja median johtaja Ville Vilén.
Yle Puhe on pienin Ylen suomenkielisistä valtakunnallisista kanavista tavoittaen viikkotasolla vain muutaman prosentin radion kuuntelijoista.
– Podcastien kuuntelu on kasvanut merkittävästi, ja jo viidesosa Yle Areenan kulutuksesta kohdistuu audiosisältöihin, Vilén jatkaa.
Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila kuvaa aikoja epävarmoiksi.
– Epävarmat ajat yhdistettynä kustannuspaineisiin edellyttävät Yleltä selkeämpiä valintoja. Huoltovarmuustehtävien turvaaminen, taloustilanteen kiristyminen ja inflaatio vaikuttavat Ylen talouteen. Tehostamme jakelukustannusten käyttöä ja samalla käytämme verorahoja vastuullisesti, Ylä-Anttila kommentoi Helsingin Sanomille.
Yle Puheen lähetysverkko on valtakunnallinen (arkistokuva).
Yle Puhe on merkittävä urheilusisältöjen tuottaja ja yhtiö pohtii niiden siirtoa Radio Suomeen sekä Yle Areenaan.
Aiheesta muualla: Maaseudun Tulevaisuus, Ilta-Sanomat, MTV Uutiset
Kommentit
Mielestäni urheilujen palaaminen Radio Suomelle on vain hyvä asia. Tulee vähemmän sitä yksitoikkoista soittolistaa, jota ei päivitetä juuri koskaan. Mieluummin suoria urheilulähetyksiä, kuin samoja hittibiisejä jokavuosi.
Kyse on sisäisestä säästöstä eli käytettävissä olevan rahan kohdentamisesta siihen, mikä nähdään tarpeellisemmaksi. YLE Puhe jakelukustannuksinee n ilmeisesti katsottiin vähemmän tarpeelliseksi.
YLE Puhe olisi varmasti ollut kehitettävissä merkitykselliseksi puhesisällön kanavaksi, mutta YLE Radio 1 -kanavaa ei ole haluttu kaventaa pelkäksi korkeakulttuurin kanavaksi, vaan siellä on haluttu säilyttää politiikkaa ja yhteiskunnallisia aiheita käsittelevä puhesisältö. YLE Puhe -kanavasta on yritetty kehittää jonkinlaista kevyemmän puheen kokonaisuutta urheiluineen, samalla merkityksellisimmät puheohjelmat on jätetty YLE Radio 1 -kanavalle, eikä tällä yleisöllä ole ollut tarvetta tutustua muuhun kanavaan.
Lainaus user:
Kommenttien RSS-syöte