Kymmenen yhtiötä tai yhteisöä on jättänyt lupahakemuksen kaupallisten radioiden täydentävällä toimilupakierroksella. Eniten uusia taajuuksia tavoittelevat Sanoma Media Finland Oy, Järviradio Oy ja Patmos Lähetyssäätiö. Lähes kaikki luvanhakijat toimivat jo radioalalla. Uutena radioaalloille pyrkijänä on oululaiseen Kaleva Mediaan kuuluva Kaleva365 Oy, joka hakee taajuuksia Pohjois-Pohjanmaalta ja Lapista.
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom kuulutti huhtikuussa haettaviksi 16 FM-taajuutta ja kolme AM-alueen taajuutta. Lupahakemuksia jätettiin 15 FM-taajuudesta. Vain Inarin taajuus 95,7 MHz sekä keskiaaltotaajuudet jäivät ilman luvanhakijoita. Eniten kiinnostusta hakijoissa herättivät Asikkalan, Kangasalan ja Lappeenrannan (90,5 MHz) taajuudet, joita haki neljä hakijaa. Myös lähes kaikilla muilla taajuuksilla oli useita hakijoita, joten päätös toimilupien saajista siirtyy valtioneuvostolle.
Täydentävällä toimilupakierroksella hakijoiden joukossa ovat muun muassa Radio Helsinkiä pyörittävä Livelaboratorio Oy, Radio Kaakon taustayhtiö Kaasilansalmi Oy, Radio Sandelsin omistaja Suomen lähiradiot Oy sekä Keskisuomalainen-konserniin kuuluva, paikallisradio Savon Aaltoja tuottava Savon Media Oy. Tampereen seudulla kuuluvan Radio Musan toimilupayhtiö Pispalan Musa Oy hakee lisätaajuutta Kangasalta.
Täydentävän toimilupakierroksen hakuaika päättyi 3. toukokuuta, mutta hakijoilla on mahdollisuus täydentää hakemuksiaan 26.5. asti. Lupaviranomaiset eivät ole vielä tiedottaneet, milloin päätöksiä luvansaajista on odotettavissa. Myönnettävät luvat ovat voimassa vuoden 2029 loppuun saakka.
Radion ohjelmistotoimiluvan hakijat paikkakunnittain:
Paikkakunta | MHz | Luvanhakijat |
Asikkala | 107,9 | Järviradio Oy, Patmos Lähetyssäätiö sr, Sanoma Media Finland Oy ja Livelaboratorio Oy |
Iisalmi | 93,5 | Savon Media Oy ja Bauer Media Oy |
Inari | 89,0 | Kaleva365 Oy |
Kangasala | 91,0 | Pispalan Musa Oy, Sanoma Media Finland Oy, Patmos Lähetyssäätiö sr ja Bauer Media Oy |
Lappeenranta | 90,5 | Järviradio Oy, Kaasilansalmi Oy, Patmos Lähetyssäätiö sr ja Sanoma Media Finland Oy |
Lappeenranta | 104,3 | Patmos Lähetyssäätiö sr ja Sanoma Media Finland Oy |
Lapua | 104,9 | Järviradio Oy, Patmos Lähetyssäätiö sr ja Bauer Media Oy |
Naantali | 89,3 | Järviradio Oy, Livelaboratorio Oy ja Sanoma Media Finland Oy |
Nivala | 101,1 | Järviradio Oy |
Oulu | 95,0 | Kaleva365 Oy ja Sanoma Media Finland Oy |
Raahe | 95,7 | Kaleva365 Oy ja Sanoma Media Finland Oy |
Sotkamo | 107,5 | Suomen lähiradiot Oy ja Patmos Lähetyssäätiö sr |
Taivalkoski | 102,2 | Kaleva365 Oy |
Tervola | 100,1 | Kaleva365 Oy |
Varkaus | 87,7 | Järviradio Oy, Savon Media Oy ja Bauer Media Oy |
Mediamonitori
Kommentit
Patmos vähä turha
Tarkoitin tosiaan että, niillä paikkakunnilla Järviradiolle joilla asema ei vielä kuulu perinteisen fm-taajuuden kautta.
Pieniä toimijoita tuossa ei ole montaa. Ei tietoa minkälaista ohjelmaa nuo muutamat luvan hakijat on aikeissa lähettää. Ilmeisesti Kaleva365 suunnittelee jotain omaa ketjua kun hakee useampaa?
Ysärille varmaan hakee.
Eipä kuuluisi yhtään missään. Näittä hittikimararadioita on Suomen niemet ja notkot kuuluvuusaluieneen täynnä.
Kuunnella samoja biisejä kokoajan joka vuosi. Tätä on todellisuus valitettavasti ollut vuosikausia Ylenkin kanavilla.
Ja kaupanpäälle Hedari samojen kappaleiden uudestaan ja uudestaan toistamisella. Aivan kuin kyseisen kanavan biisit eivät saisi ilman Jysäriäkin tarpeeksi soittoa Suomessa.
Kommenttien RSS-syöte