Pohjois-Karjalassa toimiva Radio Rex aloittaa lähetykset perjantaiaamuna nykyisen Iskelmä Rexin taajuuksilla. Sanomalehti Karjalaisen omistama radiokanava muuttuu samalla kokonaan paikallisesti tuotetuksi. Radiokanavalta kuullaan Karjalaisen toimittamat uutiset ja juonnettua ohjelmaa arkisin kello 6 alkaen sekä viikonloppuisin. Muutoksen yhteydessä radiokanavan taajuudet pysyvät entisellään, mutta nettikuunteluosoite vaihtuu.
Iskelmä Rex on lähettänyt päivittäin Joensuusta tuotettuja lähetyksiä, mutta arkisin vain muutamia tunteja. Viikonloppuna paikallaisesti tehtyjä ohjelmia on ollut enemmän.
Joensuun paikallisradiokanavat siirtyivät Sanomalehti Karjalaisen omistukseen vuonna 2018. Radio Rex tekee paluun, koska Karjalaisen ja Iskelmää tuottavan Bauer Median välinen sopimus on päättymässä. Karjalaisen toinen radiokanava lähettää tällä hetkellä Radio Cityn ohjelmistoa.
Paikallisradiotoiminta alkoi Joensuussa vuonna 1988, kun Radio Jokinen aloitti lähetykset. Konkurssiin menneen Jokisen tilalle perustettiin 1990-luvun alussa Radio Rex. Valtioneuvosto myönsi Joensuun seudulle ensimmäisen paikallisradioluvan jo 35 vuotta sitten, mutta Enon kuntaan luvan saanut Jokiradio ei koskaan aloittanuyt lähetyksiä.
Mediamonitori - Karjalainen
Uutista päivitetty 16.4.2020 klo 20.30: Lisätty nettiradion kuunteluosoite.
Kommentit
niin pätkii Juuassakin , korjatkaa !!
Kommenttien RSS-syöte