Uusien radiotoimilupien hakuaika on alkanut Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin asetettua 16 FM- ja 3 AM-taajuutta haettavaksi. Uudet ohjelmistotoimiluvat myönnetään aiempien toimilupakierrosten jäljiltä vapaaksi jääneille taajuuksille ja radiotoimijoiden esittämien toiveiden perusteella koordinoiduille uusille taajuuksille.
Ohjelmistotoimilupia voi hakea uuteen radiotoimintaan tai täydentämään nykyisten radioiden peittoalueita. Hakuaika päättyy 3. toukokuuta. Myönnettävät toimiluvat ovat voimassa vuoden 2029 loppuun.
Päätöksen toimilupien saajista antaa Traficom, mutta lupapäätösten tekeminen siirtyy valtioneuvostolle, jos taajuuksia ei riitä kaikille hakijoille tai jos päätöksellä katsotaan olevan huomattavia vaikutuksia viestintämarkkinoiden yleiseen kehitykseen.
FM-taajuuksia on haettavana eri puolilta Suomea paitsi pääkaupunkiseudulta. Keskiaalloilta haettavana ovat Tampereen vapaa taajuus 648 kHz sekä Porin taajuudet 963 kHz ja 1485 kHz.
Mediamonitori - Traficom
Muualla Mediamonitorissa: Radiotaajuuksia tulossa jälleen haettavaksi
Kommentit
Mikä on kolmas suurin toimija?
Kolme suurinta ovat. YLE, Sanoma Media Finland ja Bauer media
Korjatkaa jos olen vääräs mutta nrj kuuluu bauerin leiriin
Bauer Media ei omista NRJ Finlandin liiketoimintaa, mutta tekee yhteistyötä.
Nuo Radio Suomen releet tuolla Kokkolassa ja Pietarsaaressa ei ole tuon Lapuan 97.5 takia, vaan ilmeisesti ihan siksi kun tuon Kruunupyyn 97.6:n kuuluvuus on muuten vaan onnetonta varsinkin Kokkolan keskustassa, sisäkuuluvuuden jääden varsin olemattomaksi, täten laitettu rele pystöön. Sama Pietarsaaren kanssa jossa myös Vegalla rele vaikka tuo Kruunupyyn 102.7 on vapaa molemminpuolin.
Ihmetyttää kyllä tuo Kruunupyyn surkea kuuluvuus juuri Kokkolassa mitä tullut itellä kokeiltua, varsinkin noitten pienempitehoisten kaupallisten kanssa, matkaahan kun ei ole tuonne kuin 20km! Ihan ymmärrettävistä syistä siis nuo releet tuolla keskustassa esim. Novalla, tuon pelkän 98.8 kuuluvuus tuolla keskustassa jäisi kyllä aika kehnoksi. Lienee vaan noita joitakin Kruunupyyn lähetteitä rajoitettu länteen Ruotsin takia ja tästä johtuisi tämä heikompi kuuluvuus tuonneppäin?
Tero Toivonen
Vastaava tuottaja
Mediamonitori
Ilmeisesti Kruunupyyn tolppa on niin huonossa ja matalassa paikassa suolla, ettei edes ylet tuu kunnolla. Tosin nuo 60 kW lähetteet on suunnattu itään Ruotsin takia, sillä esim. Paltamon ja Puolangan välillä ne kuuluvat toisinaan hyvin. Ja joskus kesätropolla Kruunupyy on kuulunut piiskalla Käkisalmessa, Laatokan lähellä.
Myös Vaasan keskustassa tuon Klemettilän maston lähettyvillä oli Lapuan 106.5 Novan kuuluvuus aika heikkoa, ihme kyllä kun ei tuolla relettä ole, tosin kyllähän tuo Lapuan lähete jaksaa tulla heti aika voimalla kunhan vähän avoimemmalle paikalle pääsee.
Niin olivat Lauttasaaressa.
Toivottavasti tietoa saataisiin jo tällä viikolla.
Tero Toivonen
Vastaava tuottaja
Mediamonitori
Tuo 98,8 ei ole kuunneltavissa Kokkolan keskustan tuntumassa, ottaa paljon stropo-ääniä laadukkaallakin vastaanottimella
Kommenttien RSS-syöte