Basso Media on käynnistänyt tänään nuorille aikuisille suunnatun uuden radiokanavan I LUV 2K:n entisille Radio Sputnikin taajuuksille Helsingissä, Porvoossa, Kotkassa ja Lappeenrannassa. 2000-luvun nostalgiaa ja hittejä tarjoava radiokanava lähettää ohjelmaa suomeksi ja venäjäksi, joten se tavoittelee kuuntelijoikseen myös kansainvälistä yleisöä. Nettilähetykset ovat myös alkaneet torstai-illan aikana.
I LUV 2K ja heinäkuussa aloittava Boxradio korvaavat radiotaajuuksilla toukokuun alkupuolella lopettaneet venäjänkielisen Sputnikin ja englanniksi lähettäneen Spirit FM:n. I LUV 2K ei kuitenkaan ole suunnattu erityisesti venäjänkielisille kuuntelijoille kuten Radio Sputnik oli, korostaa Basson Median toimitusjohtaja Riikka Reunanen.
– Venäjänkieliset ohjelmat tehdään yhteistyötahojemme kautta Pietarissa ja Moskovassa, Reunanen kertoo.
Boxradio aloittaa heinäkuun aikana Helsingissä ja Turussa, mutta sen ohjelmaformaatista Reunanen ei vielä halua kertoa tarkemmin.
Basso Media osti toukokuussa Radio Sputnikia ja Spirit FM:ää tuottaneen Radio Satellite Finland Oy:n liiketoiminnot ja sai Viestintävirastolta ohjelmistoluvat viime perjantaina.
Mediamonitori
Aiheesta Viestintäviraston sivuilla: Muutettu ohjelmistotoimilupa (I LUV 2 K) ja Muutettu ohjelmistotoimilupa (Boxradio)
Uutista päivitetty 21.6.2018 klo 20.40: Nettilähetys on alkanut torstai-illan aikana.
Kommentit
Aivan ihana kanava!
Kommenttien RSS-syöte