Pääkaupunkiseudulla kuuluu maalis-huhtikuussa uusi tilapäinen paikallisradio, kun Vantaan Päiväkummussa majaileva Roll FM lähettää musiikkipainotteisia lähetyksiä. Roll FM aikoo poiketa soittolistoja noudattavien kaupallisten radioasemien linjasta tarjoamalla musiikkia ainakin rock-, blues-, jazz-, kantri- ja popnälkäisille kuuntelijoille. Musiikin lomassa kanavalta kuullaan erikoisohjelmia kulttuurista, politiikasta ja urheilusta. Roll FM:n lähetykset jatkuvat 26.4. saakka.
Roll FM:ää tekee joukko harrastajia ja radioalalla kokeneita ohjelmantekijöitä. Vaikka radioaseman studio on Vantaalla, niin sen lähetin sijoitetaan Metsälän mastoon Helsinkiin. Taustayhtiö Roll-radiotuotannolla on jo Viestintäviraston myöntämä lyhytaikainen ohjelmistolupa. Asema tulee lähettämään taajuudella 89,7 MHz 200 watin teholla.
Kanavan pian avattavilla nettisivuilla kerrotaan, että Roll FM syntyi turhautumisesta kaupallisten radiokanavien musiikilliseen antiin. Kanava haluaa luoda vaihtoehdon tasapäiselle tusinamusiikille, joka dominoi radioaaltoja tänä päivänä.
Yrittäjä Ari Rajala on ollut mukana radiotoiminnassa ennenkin, mutta omaa asemaa hänellä ei ole vielä ollut. Rajala oli ohjelmantekijänä viime vaalien aikana lähettäneellä Korpi FM:llä.
– Korpiradio oli enemmän iskelmäkanava kuin Roll FM tulee olemaan. Meidän musiikki on suunnattu sellaisille, joille ei löydy tarpeeksi tarjontaa nykyisiltä radiokanavilta. Rock, pop, blues, kantri eli hyviä kappaleita, joita ei juuri muualla kuule, Rajala taustoittaa.
Nettiradiota ei ole Rajalan mukaan tulossa. Muuten kanavan tulevaisuuden suunnitelmat riippuvat siitä, miten sponsoreita saadaan parin kuukauden lähetysjaksolle.
Mediamonitori
Kommentit
Sitten kaikkien näiden isompien jaloista löysin just hätäseen rätisevän kanavan jonka sain kuin sainkin lopulta kohdilleen ja kas, sieltä tuli pelkästään tyynten vesien ääniä, lempeää mihinkään kiirehtimätöntä juontajan ääntä, jossa kuulsi ajassamme yhä tuntemattomammaksi käynyt ihmisen vapaus. Ja musiikki, tervetullutta kaikki tuo jota yleensä ei kuule radiosta, hauskat myötähäpeät ja muuten "huonot" musiikit pilke silmäkulmassa. -Oi teitä upeita siellä! - Olisin valmis maksamaan kuukausittain jotain siitä hyvästä, että kuuluisitte alati jatkossakin!
'oikea' listamusiikki ei iske. Puhutaan vähän mutta jotain kuitenkin. Muutama mainostajakin olisi kiva saada että homma voisi jatkua.
Milloin tulee se Remun + Nipan haastattelu ?