Bauer Media aloittaa uuden radiokanavan lähetykset 1. heinäkuuta kello 12 Ysäri-radion taajuuksilla. Uusi radiokanava Top51 soittaa hittimusiikkia ilman juontoja. Ysärin lähetykset jatkuvat nettiradiona RadioPlay-sovelluksessa aiempaa laajemmalla soittolistalla.
Top51:n musiikkisisältö koostuu suomalaisten radiokanavien 51:stä suosituimmasta kappaleesta, jotka on testattu kohderyhmäyleisöllä. Kappaleet eivät edusta mitään tiettyä musiikkigenreä tai aikakautta, vaan kanava muokkautuu trendien sekä markkinan mukaan ja soittaa radionkuuntelijoiden mielestä tämän hetken parhaimmat kappaleet. Musiikkilista päivittyy kolmen viikon välein. Top51:n tyylinen radiokanava Radio Top 40 toimii jo Norjassa.
– Bauer Media tuo suomalaiseen radiokenttään kanavan, jota kuuntelemalla tietää kaiken olennaisen tämän hetken suosituimmasta musiikista. Mielenkiinnolla odotamme, miten kanava otetaan vastaan, kommentoi Bauer Median ohjelmajohtaja Osku Nurmi.
Bauer Media ilmoitti Ysärin lähetysten loppumisesta FM-taajuuksilla alkuviikosta. Top51:n lähetysverkon väestöpeitto on alle 75 prosenttia koko väestöstä, joten kanavalla on mahdollisuus myydä alueellista mainosaikaa.
Mediamonitori - Bauer Media
Uutista päivitetty 30.6.2022 klo 16.05: lisätty kuvailu kanavan ohjelmistosta ja ohjelmajohtajan kommentti
Kommentit
Jos haluaa aidosti uutuksia kuunnella ennakkoluulottomasti ja ensimmäisenä Suomessa siihen on SEA FM ja Radio Soi. Minä ainakin haluan kuunnella muutakin kuin vain jotain tyyliin Spotify top 50. Ja samat biisit 15 kertaa Loop tyyliin päivässä.
Siksi valitsen joko SEA FM tai Radio soi, mistä kuulee musiikkia myös tuoreeltaan eikä pelkästään hiteiksi muodostuneita kuukausia julkaisusta.
Paitsi että nämä "ennakkoluulottomast i ja ensimmäisenä" jotain soittelevat kanavat on hedelmällisempi korvata kuuntelemalla ne samat musiikit vielä tuoreemmin suoraan sieltä suoratoistopalvelust a itselle mieleisenä pakettina ja ajankohtana.
Ei jatku. Ysärillä on viimeinen juonnettu lähetys juuri menossa klo 12 saakka. Rea Tallgren jäi äitiyslomalle jokin aika sitten (on tosin viimeisessä lähetyksessä käymässä siitä huolimatta). Jani Jääskeläinen jää parin viikon päästä kesälomalle ja on lupaillut somessaan kertoa loman jälkeen, mille kanavalle siirtyy. Kimmo Sainio on nykyään Basson ja Suomiräpin musiikkipäällikkö. Mika Kuki keskittynee jatkossa pääduuniinsa Pookin ohjelmapäällikkönä
oon erimieltä, mun mielestä on hyvä pitää pasi tubessa, koska enemmistöllä on niin suuria näkemyseroja, se hillitsisi myös näitä pasille tulevia "ilkivaltaisia" lehtitilauksia
Jos kyseessä on kappaleita, mitä erityisesti tulee radiokanaville lähetettyinä, mitä musavastaava suoratoistopalveluis sa nosta listoille, et edes tiedä niiden olemasa olosta monestikkaan ellei tule vahingossa vastaan. Miten osaat hakea yhtyettä x nimellä, jos et koskaan ennen ole kuullut siitä. Näitä tulee paljon mm Radio Soi. SEA FM:ltäkin olen kuullut monia biisejä, joita en ole itse hoksannut kuunnella suoratoistopalveluss a tai ehtinyt vielä.
Kyllä tuollaisille asemille on paikkansa. Sitten on erikseen ne jotka vain mainostavat olevansa, jotain mutta eivät todellisuudessa ole. Aina ei ole aikaa tunteja etsiä uutta musaa, siksi on kiva että sitä soittavat edes pari asemaa tuoreeltaan.
Suurin osa kappaleista oli puolvuotta vanhoja.
Joo, just hyvä kanava. Sopivan tuttuja biisejä, eikä tartte omia suosikkeja odotella törkeän kauan.
Pieni korjaus tuohon.
Ainoastaan Helsingin Grooven taajuus on Keskisuomalaisen.
Vaasan 93,4 ja Tampereen 100,9 ovat Sanoman omilla luvilla. Keskisuomalaisen Pirkanmaan taajuudet ovat niin ikään Sanomien käytössä, mutta Helmiradiolla.
Kommenttien RSS-syöte