RealMix Radion mediauutiset

kirjoittanut

kategoriassa

Uutisia radion ja muun median maailmasta kuullaan RealMix Radion lyhytaaltotaajuudella noin kahden viikon välein lauantaisin ja sunnuntaisin. Uutiset tuottaa Mediamonitori ja ne lukee RealMix Radion Joakim Weckström. Tämän uutislähetykset aiheet ovat toukokuun lopusta.

Voit kuunnella tämän artikkelin oheisella soittimella.

Kalajoen kesäradiona paikkansa vakiinnuttanut Radio Hiekka palaa ääneen maanantaina. Radio Hiekka lähettää elokuun loppuun Kalajoen lisäksi Haapavedellä, Oulussa, Kokkolassa, Kaustisella ja Ylivieskassa.

Heinäkuun alussa Radio Hiekka kuuluu myös lyhytaaltotaajuudella Haapavedellä sijaitsevasta lähettimestä. Samaan aikaan asema kaavailee myös DAB-koelähetyksiä Haapavedelle.

**

Suomen suurin tapahtumaradio Kesäseuraradio aloittaa lähetykset juhannuksen jälkeen. Lähes valtakunnallisella kuuluvuudella toimiva radioasema välittää suviseurat ja useita opistoseuroja. Lähetykset jatkuvat elokuun alkupuolelle.

Suviseurat järjestetään Kauhavan lentokentällä. Alueella on tapahtuman ajan useita pienitehoisia FM-lähettimiä, jotka välittävät seuraohjelmaa eri kielillä.

Kesäseuraradion taustalla on Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys.

**

Viestintäkasvatuksen seuran radioasema Radio Viekas on aloittanut nettilähetykset. Radio Viekas kuuluu 25. kesäkuuta asti, mutta sen pääpaino on ensi viikolla pidettävällä viestintäleirillä.

Viestintäleirille osallistuvat lapset ja nuoret tekevät radiolähetysten lisäksi leirilehteä ja videoita sekä osallistuvat leirin ylläpitoon. Leirin tavoitteena on tarjota osallistujille mahdollisuus tutustua eri medioihin ja kokea yhteisöllisyyttä ja vuorovaikutusta muiden leiriläisten kanssa.

Viestintäkasvatuksen seura on toiminut 39 vuoden ajan.

**

Suomessa on aloittamassa uusi nettiradiokanava Radio Keikaus. Uuden kanavan Facebook-päivityksen mukaan ensimmäisenä kuullaan tapahtumaradiointi ensi viikon perjantaina. Sen jälkeen kanavalla on lähetyksiä viikonloppuisin.

Alkuvuoden aikana ovat aloittaneet myös Turun Osuusradion kanava Lost Radio sekä jyväskyläläinen Radio Rumble. Näillä asemilla ei ole vielä toistaiseksi ollut FM-lähetyksiä.

**

Ruotsissa maan yleisradioyhtiö Sveriges Radio uudistaa alueellista ohjelmatarjontaansa Skånen alueella. Nykyiset P4 Malmöhus ja P4 Kristianstad saavat uudet nimet P4 Malmö ja P4 Skåne.

Ruotsin radiolla on 25 alueellista radiokanavaa, jotka lähettävät valtakunnallisella P4-kanavalla.

Aiheesta kerrottiin torstaina alueradioiden nettisivuilla.

**

Britanniassa viestintäviranomaiset ovat jatkaneet Bradford Asian Radion toimilupaa vuoteen 2031. Bradford Asian Radio lähettää 10 watin teholla taajuudella 1413 kHz.

Asiasta kertoo Mediumwave.info-sivusto.

Uutiset kuultavissa lyhytaalloilla viikonloppuisin.